Podpowiadamy, jak i w ilu stopniach prać firany
Podpowiadamy, jak i w ilu stopniach prać firany

Masz w oknach firany? Jest to doskonały sposób na ocieplenie wizerunku mieszkania i dopełnienie aranżacji. Musisz jednak pamiętać, że jasne tkaniny łatwo się brudzą i co jakiś czas należy je prać. W jaki sposób to robić, aby uzyskać śnieżną biel, a jednocześnie nie zniszczyć firan? W ilu stopniach powinno się je prać? Podpowiadamy!

W ilu stopniach prać firany?

Zastanawiasz się w ilu stopniach prać firany i czy robić to ręcznie, czy w pralce? Musisz wiedzieć, że pranie ręczne jest najbezpieczniejsze, ale jednocześnie dość pracochłonne i męczące, zwłaszcza w przypadku długich firan. Jeśli wykonane są one z tiulu, woalu, lnu lub też mają dużo haftu, lepiej zdecydować się właśnie na tę metodę. Podobnie wygląda sprawa z firanami sznurkowymi. Piorąc ręcznie, pamiętaj, że temperatura wody nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza. Niektóre materiały można jednak próbować wrzucić do automatycznej pralki. W tym przypadku ustaw taki program, aby temperatura wynosiła 30 stopni.

Dlaczego nie można prać firan w wysokiej temperaturze?

Zastanawiasz się, dlaczego wysoka temperatura jest aż tak szkodliwa dla firan? Warto mieć świadomość tego, że gorąca woda niszczy delikatne tkaniny i deformuje ich strukturę. Poza tym naprawdę łatwo o odbarwienia. To samo dotyczy prasowania. Niektórych materiałów w ogóle nie powinno się prasować, inne w niskiej temperaturze. Czasami dobrym rozwiązaniem może być też żelazko parowe. W tej kwestii warto kierować się zaleceniami podanymi na metce. Niektórzy decydują się na dodanie do prania płynu zmiękczającego lub specjalnego krochmalu. Dzięki temu firany nie będą się elektryzować i gnieść.

O czym trzeba pamiętać, piorąc firany?

Chcesz wiedzieć, o czym jeszcze należy pamiętać, piorąc firany? Przede wszystkim musisz wybrać delikatny płyn, najlepiej taki, który jest przeznaczony właśnie do firan. Dobrą opcją mogą być też płatki mydlane. Jeśli jednak chcesz wyprać firanki kuchenne, które mają dużo tłustych plam, dodaj do wody kroplę płynu do mycia naczyń. W przypadku, gdy pierzesz je ręcznie, poczekaj aż materiał się namoczy, a dopiero później zacznij łagodnie go ugniatać.

Nie lubisz prać ręcznie, a może po prostu nie masz na to czasu? W takim razie postaw na pralkę automatyczną. Zanim jednak wybierzesz jakiś program, sprawdź zalecenia producenta, które podane są na metce firan. Jeśli się do nich zastosujesz, nic złego nie powinno się stać z Twoimi firanami.

Co zrobić, gdy nie można odczytać metki lub po prostu już jej nie ma? Musisz wiedzieć, że wiele współczesnych pralek ma specjalny program do prania firan. W przypadku starszych modeli możesz nastawić urządzenie na tryb prania ręcznego lub delikatnego. Jeśli masz mocno zabrudzoną firanę lub z tłustymi plamami, zacznij od prania wstępnego.

Pranie firan – dodatkowe środki ostrożności

Aby mieć pewność, że pranie nie zaszkodzi firanom, nigdy nie wkładaj ich do bębna zbyt dużo. Pranie firan ze wszystkich okien naraz nie jest dobrym pomysłem. Poza tym lepiej nie łącz ich z innymi rzeczami. W przeciwnym razie pranie może być niedokładne lub spowodować trudne do usunięcia zagniecenia. Oprócz tego bardzo ważne jest usunięcie wszystkich żabek, kółek i innych tego typu elementów. Mogą one się zniszczyć lub wręcz uszkodzić tkaninę. Niektórzy polecają dodatkowo złożyć firany w kostkę przed praniem. Jeśli natomiast masz ozdobne firanki z dużą ilością falban, koronek lub frędzli, włóż je do specjalnego woreczka, a w nim do bębna. Awaryjnie możesz użyć białej poszewki na poduszkę.

Czy firany można wirować?

Wiesz już, w ilu stopniach prać firany, ale zastanawiasz się, czy powinno się je wirować? Musisz zdawać sobie sprawę z tego, iż bywa to dość ryzykowne. W związku z tym, jeśli masz dostęp do miejsca, w którym mogą naturalnie wyschnąć, zrezygnuj z wirowania. Dotyczy to zwłaszcza ciepłych dni lub budynków z pomieszczeniem pełniącym funkcję suszarni. Czasami lepiej rozwiesić je, gdy są jeszcze wilgotne, bo istnieje szansa, że same się wyprostują po praniu. Jeżeli jednak musisz je odwirować, wybierz program z niskimi obrotami. Dzięki temu unikniesz zagnieceń, a nawet uszkodzeń materiału.

Jak widać, pranie firan wymaga zachowania ostrożności i przestrzegania kilku zasad. Dzięki temu nie stracą one na swojej jakości. Koniecznie zadbaj o odpowiednią temperaturę, środki myjące i delikatny program. Dobrym rozwiązaniem jest też pranie ręczne. Jeśli skorzystasz z naszych wskazówek, na pewno poradzisz sobie z tym zadaniem i będziesz cieszyć się czystymi, pachnącymi firanami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium