Nowoczesne firany na duże okno tarasowe - jak wybrać dobrze?
Nowoczesne firany na duże okno tarasowe - jak wybrać dobrze?

Wybór firan i zasłon w przypadku dużych okien tarasowych zdecydowanie nie jest zadaniem łatwym. Nie zawsze można znaleźć tekstylia, które będą do nich pasować, a przy tym nie przytłoczą całego pomieszczenia. Na co trzeba w tym przypadku zwrócić szczególną uwagę? Jakie nowoczesne firany na duże okno tarasowe wybrać?

Nowoczesne firany na duże okno tarasowe - co trzeba mieć na uwadze przy ich zakupie?

Wybierając nowoczesne firany na duże okno tarasowe, warto uwzględnić kilka podstawowych kwestii.

  1. Długość firan - w zasadzie rozwiązania są dwa. Firany sięgać mogą do podłogi lub do parapetu. Przy naprawdę dużych oknach lepiej postawić na to pierwsze rozwiązanie. Firany sięgające ziemi prezentują się bardziej elegancką, a dodatkowo optycznie powiększają przestrzeń. 
  2. Rodzaj tkaniny - od tego zależy naprawdę dużo. Największą popularnością na rynku cieszą się firany uszyte z materiałów zwiewnych i delikatnych, które nie przytłaczają przestrzeni. Przykładem jest woal, który wpuszcza do środka sporo naturalnego światła.
  3. Kolorystyka - wciąż na topie są firany białe i kremowe. Warto tutaj uwzględnić kolorystykę rolety rzymskiej czy zasłon, które znajdują się w tym samym pomieszczeniu. 

Z jakich materiałów szyje się nowoczesne firany na duże okno tarasowe?

Jak już wspomniano wyżej, spore znaczenie ma materiał, z którego są wykonane firany. Możliwości jest tutaj całkiem sporo.

Nowoczesne firany woalowe na duże okno tarasowe to dobry wybór zarówno do aranżacji klasycznych, jak i nowoczesnych. Woal to tkanina delikatna i dość transparentna. Pod wieloma względami podobne są firany tiulowe. Sprawdzają się bardzo dobrze w wielu pomieszczeniach. Do wyboru są modele proste i nieco bardziej dekoracyjne.

Trzeba też wspomnieć o firanach żakardowych. Te cenione są z uwagi na swoją trwałość i wytrzymałość. Firany wykonane z żakardu różnić się między sobą mogą grubością. Od tego w dużej mierze zależy to, ile światła wpuszczają do środka pomieszczenia. 

Obecnie coraz większą popularnością na rynku cieszą się też mniej standardowe dekoracje okienne. Przykładem są nowoczesne firany panelowe. 

Jak nie popełnić błędu przy zakupie nowoczesnych firan na duże okno tarasowe?

Okna tarasowe na ogół znajdują się w salonie, czasem w sypialni. Dekoracje okienne powinno się dobierać na podstawie ich długości, rodzaju materiału, z którego są wykonane czy aranżacji danego pomieszczenia.

Od grubości splotu w dużej mierze zależy przepuszczalność światła. W sytuacji, gdy pokój jest mocno wyeksponowany na słońce, warto zdecydować się na nieco grubsze np. żakardowe firany. Z kolei w pomieszczeniach mniej naświetlonych lepszym wyborem są modele woalowe i tiulowe. 

Dość duże znaczenie, jak już wspomniano, ma wielkość firan. Trzeba zacząć od zmierzenia odległości między karniszem i podłogą. Firany powinny być naprawdę dobrze dopasowane pod tym względem. Mogą dotykać podłogi, ale lepiej gdy się na niej nie zawijają. Cały czas na topie są mocne marszczenia. Firana powinna być też odpowiednio szersza niż samo okno. 

Na uwadze trzeba mieć też oczywiście wystrój pomieszczenia. Efektowne, bogato zdobione firany są dobrym wyborem do klasycznie urządzonych pokoi dziennych. Jednak już w loftach królują firany proste, wręcz minimalistyczne. 

Jak zamocować nowoczesne firany na duże okno tarasowe?

W przypadku okien tarasowych wykorzystywane są różne typy mocowań. Zwykle są to kółka, czasem szelki i taśma marszcząca. Nie da się ukryć, że mocowanie na kółkach ma szczególnie dużo zalet. Nie ma bowiem najmniejszych problemów z odsuwaniem i zasuwaniem firan, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Sporo zwolenników ma także taśma marszcząca, dzięki której firana ładnie się układa.

Trzeba tutaj uwzględnić jeszcze rodzaj posiadanego karnisza. Klasyczny karnisz drążkowy pasuje do każdego z tych mocowań. Jednak już karnisze szynowe są znacznie mniej uniwersalne. 

Dodatkowo zdecydować się można na upięcie firan na duże okno tarasowe. To wbrew pozorom wcale nie jest trudne. Wystarczy mieć pod ręką odpowiednie akcesoria np. materiałowe podwiązki czy wstążki. Trzeba przy okazji mieć na uwadze długość samych firan i wystrój wnętrza. 

Nieco krótsze firany można spiąć z boku za pomocą wspomnianych opasek lub wstążek. Czasem wykorzystuje się również lambrekiny, a więc długie, wąskie paski materiału zawieszone nad oknem. Są też zwolennicy drewnianych klamerek. Oczywiście materiał zawsze można też puścić swobodnie - to nigdy nie wyjdzie z mody. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium