Jakie firanki wybrać na skośne okna?
Jakie firanki wybrać na skośne okna?

Jakie firanki wybrać na skośne okna? Jak uchronić się w tym przypadku przed rażącym w oczy światłem słonecznym? Nie da się ukryć, że tego typu okna są dość trudne w aranżacji. Na szczęście jednak są pewne sposoby, aby sobie z nimi poradzić. Co warto na ten temat wiedzieć? 

Rolety - idealny wybór na skośne okna?

Dla wielu osób oczywistym wyborem w przypadku skośnych okien są rolety. Rzeczywiście przy ich pomocy można naprawdę skutecznie osłonić wnętrze przed światłem czy wścibskimi spojrzeniami przechodniów. Przy oknach niestandardowych najlepiej sprawdzają się rolety plisowane. Można je bowiem bez problemu dopasować do skosów i podziałów. Pasują wbrew pozorom do różnych aranżacji, o wykonywane są z wielu rodzajów materiałów. 

Za pomocą rolet z łatwością można kontrolować ilość światła, która wpada do pomieszczenia. Modele plisowane są otwierane i zamykane z obu stron, co jest ich ogromnym atutem. Tym samym odsłonić można tylko wybraną część okna. 

Firanki na skośne okna - czy to jest w ogóle możliwe?

Są oczywiście osoby, które mimo skośnych okien, nie chcą rezygnować z firan czy zasłon. Na szczęście nie ma takiej potrzeby. Kluczem do sukcesu jest wybranie odpowiedniego karnisza. Może być to karnisz elektryczny, ale sprawdzi się też szyna karniszowa. Wynika to z faktu, że firany powieszone na standardowym karniszu nie będą zsuwać się ku dołowi 

Wybierając karnisz do pomieszczenia ze skośnymi oknami, trzeba uwzględnić dopuszczalne obciążenie ślizgaczy i maksymalną wagę tkaniny, którą może utrzymać konstrukcja. Karnisze elektryczne są proste w obsłudze i z roku na rok zyskują popularności. Aby odsłonić lub zasłonić okno nie trzeba w tym przypadku nawet wstawać z łóżka. Wystarczy mieć pod ręką pilot. 

Rolety czy firanki na skośne okna - co wybrać?

Na co więc się zdecydować - rolety czy firanki na skośne okna? Nie ma niestety na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Każdy może mieć w tym zakresie nieco inne preferencje. Sporo zależy też od aranżacji danego wnętrza czy budżetu przeznaczonego na ten cel. 

Firanki i rolety na skośne okna często robione są na wymiar. Są to bowiem okna niestandardowe i gotowe dekoracje okienne zazwyczaj na nie nie pasują. Nie da się ukryć, że firany i zasłony wprowadzają do wnętrza sporo przytulności. Z drugiej strony stwarzają mniejsze możliwości, gdy mowa o kontrolowaniu światła wpadającego do środka. Firanki na skośne okna to dobry wybór do pomieszczeń, w których nie ma potrzeby całkowitego zaciemnienia środka. Przepuszczają one sporo światła słonecznego. 

Rolety dobrze sprawdzają się w mniejszych wnętrzach W przeciwieństwie do firan i zasłon zajmują one znacznie mniej przestrzeni. Rolety w zasadzie ściśle przylegają do szyby. 

Firanki na skośne okna - na co się zdecydować?

Wybierając firanki do każdego pomieszczenia, trzeba kierować się walorami wizualnymi i kwestiami praktycznymi. Dotyczy to również pokoi ze skośnymi oknami. W zdecydowanej większości przypadków warto postawić na proste, wręcz minimalistyczne firany. Nie da się ukryć bowiem, że skośne okna są same w sobie bardzo efektowne i nie potrzebują dodatkowych dekoracji. 

Jeśli domownikom zależy na nieco mocniejszym rozproszeniu promieniowania słonecznego i ochronie przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów, zdecydować się mogą np. na firanę batystową. 

A może jednak żaluzje lub markizy?

Okazuje się, że w przypadku skośnych okien dość dobrze sprawdzają się nie tylko już wspomniane rolety, ale i żaluzje. Są one wykonywane z plastiku, drewna lub aluminium. Cechują się więc naprawdę sporą żywotnością. Pod względem designu pasują do wielu aranżacji, nie tylko tych nowoczesnych. 

Na duże okno skośne wybrać można żaluzje pionowe. Pozwalają one na precyzyjną regulację oświetlenia, bo można nimi swobodnie obracać. W przypadku okien wąskich lepszym wyborem są żaluzje poziome - dopasowane do ich szerokości. 

Pewnym niedocenianym wciąż rozwiązaniem są fasadowe markizy. Stanowią one naprawdę dobre zabezpieczenie okna przed nadmiarem słońca. Sprawdzają się szczególnie dobrze w przypadku pomieszczeń znajdujących się od strony południowej, która jest mocno nasłoneczniona. W połączeniu z wewnętrznymi firanami markizy tworzą doskonałą barierę dla promieniowania UV. 

Markizy są strzałem w dziesiątkę, gdy mowa o dużych, skośnych oknach zlokalizowanych na poddaszach. Latem bywa tam naprawdę gorąco i warto się na to jakoś przygotować. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium