Firany to dekoracja, która dodaje wnętrzu charakteru. Sprawia, że prezentuje się ono wyjątkowo. Wiele osób zastanawia się więc, jak samodzielnie uszyć firany, aby uzyskać oczekiwany efekt? Okazuje się, że wcale nie jest to trudne. Trzeba jednak wiedzieć kilka podstawowych rzeczy i stosować się do poniższych wskazówek.
Jak uszyć firany? Od czego zacząć?
Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jak uszyć firany. Znaczenie ma tutaj kilka różnych elementów. Sporo zależy od wybranej tkaniny. Innego podejścia wymaga bowiem woal a innego żakard. Są to materiały, które inaczej zachowują się w czasie szycia. Woal jest trudniejszy w cięciu i szyciu, bo jest dość śliski.
Swoją przygodę z szyciem firan dobrze jest zacząć od tkanin siateczkowych np. żakardu. Można sobie wtedy nieco ułatwić pracę. Dodatkowo trzeba od razu zastanowić się nad systemem mocowania firany na karniszu.
Jak uszyć firany krok po kroku?
Na samym starcie trzeba przygotować odpowiednią ilość materiału. Tutaj dużo zależy od wybranego systemu mocowania firany na karniszu i oczekiwanego efektu marszczenia. Dobrze jest zmierzyć długość karnisza. Kolejnym krokiem jest zmierzenie długości od karnisza do podłogi. W zależności od potrzeb trzeba tutaj dodać lub odjąć kilka centymetrów. Niektóre firany są mocowane na przelotkach, a inne przypinane klasycznymi żabkami. Zazwyczaj od finalnej długości odejmuje się jeden centymetr, aby firana swobodnie zwisała nad podłogą.
Później przygotowaną tkaninę należy obszyć. Jej boki muszą prezentować się estetycznie i nie mogą się strzępić. Standardowo boki firany zakłada się dwa razy - założenie powinno liczyć 2 cm. Do szerokości firany należy więc doliczyć 8 cm. Poza tym często dół firany jest obszywany jeszcze szerzej. Można wtedy wykonać podwójne założenie o szerokości 5-6 cm. Sporo zależy tutaj od indywidualnych preferencji i właściwości danej tkaniny. Niektóre materiały do razu na dole są w odpowiedni sposób wykończone.
Na końcu pozostaje przystąpienie do szycia. Nie jest to w praktyce zbyt trudne. Założenia można dla ułatwienia sobie pracy wcześniej zaprasować. Wtedy igła maszyny będzie po nich sunąć bez żadnego problemu. Trudniej jest w górnej części firany, gdy trzeba zająć się wybranym systemem mocowania na karniszu.
Jak uszyć firany na przelotkach?
Potrzebny w tym przypadku materiał musi być około 2,5 razy szerszy niż długość przygotowanego karnisza. Poza tym górną część firany warto zabezpieczyć na początku przez wprasowanie specjalnej taśmy wzmacniającej. Potem należy wymierzyć równe odstępy i zaznaczyć otwory, w których znajdą się docelowo przelotki. Ich liczba musi być parzysta. Zazwyczaj odstępy między nimi liczą 15 cm. Do przygotowanych otworów należy włożyć przelotki - działają one na zatrzask. Nie jest to trudne, ale warto pamiętać, że przelotki stosowane są jedynie w przypadku karniszy rurkowych.
Jak uszyć firany na taśmie marszczącej?
Takie firany sprawdzają się na karniszach drążkowych (mocowane są za pomocą kółek z żabkami) i na karniszach szynowych (mocuje się je np. przy pomocy agrafek). Taśma marszcząca pozwala na uzyskanie ładnych, estetycznych zakładek. Ich ilość zależy od wybranej szerokości tkaniny. Firany na taśmie marszczyć bowiem można w różnych proporcjach. Przykładowo, gdy karnisz ma długość 2 metry, a firana ma być marszczona w stosunku 1:3, trzeba przygotować 6 metrów materiału (plus kilka centymetrów na zakładki). Taśmę wszywa się w sam brzeg tkaniny.
Czy samodzielnie uszycie firany to trudne zadanie?
Zaskoczyć może fakt, że samodzielnie uszyć firanę może nawet osoba, która nie ma w tej materii dużego doświadczenia. Wystarczy mieć pod ręką odpowiednią maszynę i akcesoria, a także zainwestować w tkaninę łatwą do obróbki. Samodzielnie uszyta firana może stać się wyjątkową ozdobą wnętrza. Przy okazji satysfakcja jest w tym przypadku nieporównywalna z niczym innym.