Jak upiąć firany, aby nadać wnętrzu określonego charakteru?
Jak upiąć firany, aby nadać wnętrzu określonego charakteru?

Okazuje się, że odpowiednie upięcie firan może dodać wnętrzu charakteru czy optycznie powiększyć pomieszczenie. Pojawia się zatem pytanie - jak upiąć firany, aby uzyskać zamierzony efekt? Okazuje się, że pole do popisu jest w tym przypadku całkiem szerokie. Od czego więc zacząć? Na jakie upięcie firan warto się zdecydować?

Jak upiąć firany? Jak powinno wyglądać ich marszczenie?

Zacząć warto od rzeczy najprostszej. Firany można w zasadzie swobodnie puścić wolno. Jednak i tak nie należy zapominać o ich marszczeniu. Można postawić na delikatne plisy w stosunku 1:1, klasyczne zakładki 1:2 czy mocne marszczenia w stosunku 1:3. Te ostatnie sprawdzają się tylko w przypadku naprawdę okazałych okien z dużymi przeszkleniami.

Czy takie marszczone firany można podpiąć? Okazuje się, że tak - o ile materiał jest dość delikatny. Sprawdzają się tutaj markizeta, organtyna i szyfon. Zdecydować się wtedy warto na ozdobne chwosty, spinając tkaninę po obu stronach okna. Zacisk chwostów można swobodnie regulować. To w dużej mierze kwestia indywidualnych upodobań.

Jak upiąć firany przy pomocy podwiązek i lambrekinów?

Kolejnym ciekawym sposobem na upięcie firan jest wykorzystanie materiałowych podwiązek. Postawić w tym przypadku można na zasadę kontrastu - kolorowe podwiązki świetnie wyróżniają się na tle gładkich tkanin. Jednak monochromatyczne zestawienia również są mile widziane. Niekiedy klasyczne podwiązki są ozdabiane szklanymi koralikami czy drewnianymi zawieszkami. Można w ten sposób upinać tkaniny marszczone i te zupełnie gładkie.

W mniejszych oknach ozdobionych szprosami sprawdzą się z kolei delikatne firany podpięte po bokach oraz dopasowane do nich lambrekiny. Są to długie, wąskie pasy materiału wieszane nad oknem. Dzięki nim cała aranżacja okienna wydaje się być zamknięta, dopracowana w każdym calu. Wyróżnia się przy tym lambrekiny gładkie i marszczone. Te pierwsze dobrze prezentują się w towarzystwie dekoracyjnych firan. Modele marszczone nie potrzebują dodatkowej konkurencji. Same w sobie wyglądają doskonale.

Jak upiąć firany w eleganckim pomieszczeniu?

Miłośnicy eleganckich aranżacji zdecydować się mogą na efektowne firany typu woda. Są one subtelne i delikatne. Świetnie prezentują się w wielu pomieszczeniach. Woda to niewielkie drapowania, które układają się w charakterystyczne girlandy. Dodatkowo zdecydować się można na żabot lub muszlę. Jest to dodatkowy fragment materiału wiszący na środku okna. Nie należy jednak przesadzać z ilością materiałów. W przeciwnym wypadku efekt może nie być elegancki, ale nieco kiczowaty.

Wiadomo już, jak upiąć firany. Pojawia się więc pytanie, co zrobić z zasłonami. Także i je można w odpowiedni sposób upiąć w oknie. Cała aranżacja wygląda wtedy elegancko i jest niezwykle praktyczna. Firany chronią przed wścibskimi sąsiadami, ale przepuszczają do środka światło słoneczne. Zasłony są nieocenione wieczorem i rano, gdy domownicy chcą nieco pospać. Firany i zasłony można z powodzeniem podpiąć przy pomocy tej samej opaski czy chwosta. Warto wtedy pokazać nieco więcej firan.

Jak upiąć firany z jednej strony okna?

Okazuje się, że równie efektowne może być podpięcie firany tylko z jednej strony okna. Przy małym oknie wykorzystać można jeden fragment materiału. W przypadku większych okien zastosować można z kolei dwie firany - jedną podpiąć, a drugą puścić luźno. To doskonale sprawdza się w pomieszczeniach z wyjściem na balkon. Można wtedy liczyć na intymność, ale jednocześnie nie ma problemów z dostaniem się na zewnątrz.

Na końcu warto się jeszcze zastanowić, jak upiąć firany w przypadku okien dachowych spotykanych np. na poddaszach. Wiele osób uważa, że jest to niemożliwe. Jednak są i w tym przypadku pewne sposoby. Wystarczy kupić klasyczny karnisz, mocno naciągnąć firany i podpiąć je po bokach za pomocą chwostów lub opasek. Zasłony dla odmiany można puścić zupełnie luźno.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium