Jak przyszyć taśmę do firany? Czy jest to trudne zadanie?
Jak przyszyć taśmę do firany? Czy jest to trudne zadanie?

Jak przyszyć taśmę do firany? Okazuje się, że wcale nie jest to zadanie trudne, choć takie się może wydawać. Trzeba w tym przypadku pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jakie rodzaje taśm są do wyboru? Jak szybko i sprawnie przyszyć taśmę do firany? Czy można to zrobić samodzielnie, a może lepiej zwrócić się do krawcowej? Wszystkie odpowiedzi znaleźć można w tym artykule. 

Jak przyszyć taśmę do firany? Rodzaje taśm do firan

Sam zakup firany to dopiero początek. Kolejnym krokiem jest jej zawieszenie. Zdecydowaną większość firan wiesza się na zakładkę, tworząc efektowne marszczenia. Można kupić gotową firanę z wszytą taśmą lub ją samodzielnie do firany doszyć. Czy jest to trudne zadanie? Zatem jak przyszyć taśmę do firany? Zacząć należy od wyboru odpowiedniego rodzaju taśmy. 

Rodzaj i grubość taśmy należy dobrać, mając na uwadze to, jaki ma być efekt finalny. Trzeba uwzględnić dodatkowo grubość firany i jej dekoracyjność. Jeśli firana jest bardzo cienka, najlepszym rozwiązaniem jest taśma nylonowa lub transparentna, która pozostaje niewidoczna. W przypadku zasłon pozwolić sobie można na taśmy nieco grubsze np. bawełniane. 

Są trzy podstawowe rodzaje taśm do firan:

  1. Taśmy ołówek - zwane też plisami lub drabinkami. Nazwy te odnoszą się do efektu, jaki daje. Po wszyciu takiej taśmy na firanie tworzą się niewielkie zakładki, między którymi jest odstęp około 1 centymetra.
  2. Taśmy smok - efekt jest w tym przypadku elegancki i ponadczasowy. Taka taśma marszczy się naprzemiennie. Jest idealnym wyborem dla osób, które cenią sobie nietuzinkowe rozwiązania. Taśma smok daje też możliwość regulowania szerokości firany po jej zawieszeniu, co czyni ją bardzo funkcjonalną.
  3. Taśmy zakładkowa - zwane także kontrą. W jednej zakładce można bowiem zmieścić kilka kontr. Efekt jest zachwycający. 

Jak przyszyć taśmę do firany krok po kroku?

Okazuje się, że im taśma jest cieńsza, tym łatwiej można ją przyszyć do firany. Taśmy szersze niż 5 cm mogą stanowić pewne wyzwanie, ale nie jest to rzecz niemożliwa do wykonania. Zatem jak przyszyć taśmę do firany?

  1. Pierwszy krok to wykonanie supełków zabezpieczających na końcach sznureczków. W razie potrzeby można odciąć kawałek taśmy z obu brzegów, aby mieć do nich łatwiejszy dostęp. 
  2. Etap drugi to dopasowanie taśmy do firany. Jednocześnie lepiej mieć nieco za dużo taśmy niż za mało. Taśmę należy przyłożyć do brzegów firany - sznureczki mają się znajdować po jej zewnętrznej stronie. Potem należy wykonać szew mocujący.
  3. Później można przystąpić do wszycia taśmy na brzegach firany. Materiał nie może się marszczyć. Firany nie należy także naciągać. Lepiej pozostawić ją w swobodnej pozycji.
  4. Warto w poprzek taśmy wbić szpilki, które utrzymują na miejscu. W ten sposób uniknąć można powstawania zmarszczeń. Następnie wystarczy wszyć taśmę na całej długości i gotowe. Sznureczki można naciągnąć, a firanę powiesić w oknie. 

Poza firaną i taśmą trzeba mieć pod ręką także nożyczki, igły, nici oraz maszynę do szycia. Cały proces wszywania taśmy w firanę nie powinien zająć więcej niż kilkanaście minut. 

Jak przyszyć taśmę do firany? O czym jeszcze warto pamiętać?

Podczas wybierania taśmy do firany, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko jej rodzaj, ale i szerokość. Ma ona duże znaczenie dla efektu dekoracyjnego. Musi być dopasowana do rodzaju firany. 

Wymieniony wyżej sposób działania jest uniwersalny. Sprawdza się w przypadku wszelkiego rodzaju taśm - także tych nieco szerszych. Na samym końcu, można w bardzo łatwy sposób zmarszczyć firany. Wystarczy pociągnąć za sznureczki znajdujące się z obu stron. 

Warto też pamiętać o tym, że im gęstsze są marszczenia, tym mniej światła słonecznego wpada do pomieszczenia. Zatem co zrobić w przypadku grubej firany np. żakardowej? Lepiej zrezygnować z dużych i gęstych zakładek. Lepszym rozwiązaniem są często delikatne, niewielkie marszczenia. One również mogą się prezentować bardzo efektownie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium