Jak prać firany, aby przez długi czas prezentowały się dobrze?
Jak prać firany, aby przez długi czas prezentowały się dobrze?

Jak prać firany, aby prezentowały się dobrze przez długi czas? To pytanie zadaje sobie z pewnością wiele osób. Pranie tego typu tekstyliów wcale nie jest łatwe, bo są one wykonane z delikatnych materiałów. Czy trzeba ograniczyć się w tym przypadku do prania ręcznego, a może firany można też prać w pralce? Sprawdzamy. 

Jak ręcznie prać firany?

Firany zdobią okno i chronią przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Przy okazji osadzają się na nich różnego rodzaju zanieczyszczenia. Stają się więc wraz z upływem czasu szare, niekiedy nawet żółte. Tkaniny z łatwością chłoną nieprzyjemne zapachy, tłuszcz czy dym z papierosów. Jak więc należy je prać?

To czy firany można prać w pralce, zależy w dużej mierze od materiału ich wykonania oraz sposobu wykończenia. Niektóre tkaniny wymagają prania ręcznego. W praktyce warto kierować się zaleceniami producenta podanymi na metce. 

Pranie ręczne jest obowiązkowe w przypadku firan haftowanych. W pralce drobne elementy ozdobne mogłyby się zniekształcić. W czasie prania ręcznego materiału nie należy pocierać. Można go jedynie ugniatać. Zanieczyszczenia powinna usunąć woda z dodatkiem detergentu. 

Ręcznie warto prać także firany z tiulu, bawełny i lnu. W ten sposób pierze się także modne firany woalowe. Te ostatnie przed praniem można nieco namoczyć w wodzie z dodatkiem soli do firan i proszku do prania. Potem można je wyprać w chłodnej wodzie z płynem do płukania. 

Jak prać firany w pralce?

Niektóre firany można prać w pralce, ale warto się w tym przypadku stosować do kilku podstawowych zasad. 

Przed praniem firany dobrze jest namoczyć. Im dłużej znajdują się w wodzie, tym łatwiej jest je potem doprowadzić do czystości. Można dodatkowo wykorzystać tutaj detergent z dodatkiem wybielacza. Mowa oczywiście o białych firankach. Na tkaninach kolorowych tego typu środki skutkować mogą powstaniem mało estetycznych odbarwień. Firany, które stały się z biegiem czasu żółte, warto namoczyć w misce z wodą i sodą oczyszczoną. Z kolei tłuste plam usunąć można za pomocą płynu do mycia naczyń. 

Firany przed włożeniem do pralki zaleca się złożyć w kostkę. Te z falbanami czy frędzlami dobrze jest umieścić w specjalnej torbie do prania. W razie potrzeby wykorzystać można zwykłą poszewkę na poduszkę. Firanek nie można zbyt mocno odwirowywać. Najlepiej ustawić program zwany praniem delikatnym lub praniem ręcznym. Warto zainwestować w specjalne detergenty do firan, ewentualnie do tkanin delikatnych. 

Oczywiście białych firan nie można łączyć z kolorami ubraniami. To spowodować może bowiem ich zafarbowanie. 

Jak często należy prać firany?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Spore znaczenie mają warunki mieszkaniowe i to, na jak duże zanieczyszczenia narażone są firany. Zazwyczaj pierze się je 2-3 razy w roku, często przed świętami. 

Z drugiej strony zanieczyszczenie powietrza jest coraz większe. Firany szybko się brudzą. Sprzyja temu także np. palenie papierosów czy ich ciągłe dotykanie. Często więc trzeba je prać znacznie częściej. 

W jakiej temperaturze prać firany?

Wiadomo już, że firany nie przepadają za zbyt intensywnym wirowaniem. Nie należy ich również prać w zbyt wysokiej temperaturze. Jak więc znaleźć kompromis w tej sytuacji? W końcu większe zabrudzenia potrzebują nieco większej temperatury prania. Eksperci zalecają pranie firan w temperaturze 30-40 stopni Celsjusza. Cieplejsza woda może niestety odbarwiać kolorowe elementy i deformować materiał. 

Jak prać firany, aby nie wymagały prasowania?

Wiele osób nie przepada za prasowaniem firan. Rzeczywiście jest to zajęcie bardzo czasochłonne i mało przyjemnie. Jak więc prać firany, aby uniknąć ich dużego zagniecenia? Można je złożyć w kostkę i zabezpieczyć specjalnym workiem do prania tkanin. 

Zdarza się jednak, że mimo wszystko w trakcie prania firany nieco się gniotą. Wtedy dobrze jest je rozwiesić - jeszcze mokre. Materiał pod wpływem ciężaru sam usuwa większe zagniecenia. Trzeba jednak uważać, aby przy okazji nie zalać podłogi. Można w razie potrzeby umieścić na niej ręczniki. Mokrych firan nie należy wieszać w oknie w słoneczne dni. Wtedy mogą zżółknąć. 

Oczywiście czasem bez żelazka czy stacji parowej mimo wszystko się nie obędzie. Trzeba wcześniej sprawdzić, czy dane firany w ogóle nadają się do prasowania i w jakiej temperaturze. Z pomocą przyjść powinny informacje podane przez producenta na metce. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium