Mimo upływu lat to wciąż firany i zasłony są chyba najpopularniejszym sposobem dekorowania okien. Odpowiednio dobrane idealnie podkreślają daną aranżację, a przy okazji mogą zapewniać domownikom prywatność. Trzeba jednak na samym starcie zastanowić się, jaka powinna być odpowiednia długość i szerokość zasłon oraz firan. Jak obliczyć prawidłową długość firan?
Jaka powinna być długość karnisza?
Zmierz szerokość karnisza. Powinien być on o około 50 cm dłuższy niż wnęka okienna. W przypadku firanek, doliczyć trzeba około 30 cm z każdej strony. Różnica musi być większa, gdy w oknie znaleźć się mają docelowo także zasłony. Domownicy nie mogą mieć problemu z otworzeniem okna i rozsunięciem firanki. Należy pamiętać, że rurka karnisza musi być o 80 cm dłuższa niż wnęka okna. Karnisze montowane są na ogół tuż nad krawędzią ramy okiennej.
Jeśli mowa o żabkach, na 10 cm przypada zazwyczaj 1 żabka. Spore zależy również od rodzaju firanki. Modele lekkie nie wymagają zbyt dużej ilości żabek. Inaczej jest w przypadku firan grubych i ciężkich.
Jak prawidłowo zmierzyć firankę? Na jakie wykończenie się zdecydować?
Na samym starcie trzeba określić docelową szerokość firany. Zastosuj marszczenie - to cały czas jest bardzo modne. Zdecydowana większość osób stawia na marszczenie podwójne. Wtedy należy pomnożyć szerokość karnisza razy dwa. Firanę można również pofałdować jeszcze mocniej np. mnożąc wymiary karnisza przez trzy. Dotyczy to marszczenia potrójnego. Dobrze jest uwzględnić tutaj wielkości wzoru. Drobne wzory możesz marszczyć bez większych obaw. Całość powinna prezentować się doskonale. Inaczej jest w przypadku firan z aplikacją gipiurową. Te nie lubią zbyt intensywnego marszczenia.
Prawidłowe wymiary zasłon - jak je obliczyć?
W przypadku zasłon sprawa prezentuje się nieco inaczej. Należy zastanowić się nad funkcją, jaką zasłony mają pełnić w pomieszczeniu. Mają służyć do zasłaniania okien na noc, a może jedynie stanowią ozdobę i mają dopełnić styl aranżacji? Do zasłaniania okien najlepiej nadają się zasłony na przelotkach czy szelkach. Te wyposażone w taśmę marszczącą pełnią zwykle funkcję dekoracyjną. Zasłony na ogół sięgają do samej podłogi.
Jak prawidłowo należy mierzyć firany? Sekrety marszczenia firan
W jaki sposób obliczyć ilość tkaniny na firanki? Trzeba na samym starcie zastanowić się nad docelowym marszczeniem materiału.
Większość osób decyduje się na marszczenie firanek w stosunku 1:2. Takie rozwiązanie sprawdza się w zasadzie zawsze. Firana wpuszcza wówczas do środka sporo światła słonecznego, a przy okazji zapewnia domownikom prywatność. W tej sytuacji mnoży się szerokość karnisza razy dwa i gotowe.
Są również osoby, które preferują mocne marszczenie firan w stosunku 1:3. Sprawdza się to dość dobrze w przypadku modeli uszytych z cienkich tkanin o dość luźnym splocie. Takie dekoracje okienne bez mocnego udrapowania nie mają odpowiedniej ekspozycji i prezentują się mało efektownie. Mocne marszczenie raczej nie jest wskazane, gdy firanki uszyte są z materiałów grubych i ciężkich. Wtedy pomieszczenie staje się ciasne i zagracone. Nie każdy karnisz jest zresztą w stanie poradzić sobie z tak dużym ciężarem.
Mocno marszczone dekoracje okienne mają swoich zwolenników i przeciwników. Szczególnie dużo emocji budzą firanki sięgające ziemi. Dlatego coraz większą popularnością na rynku cieszą się nowoczesne rozwiązania np. modne firany panelowe. Do łask wracają również oryginalne firanki makarony czy krótkie firany sięgające do połowy okna lub do parapetu.
Jak obliczyć długość firany?
Wiadomo już, jaką szerokość powinna mieć firana. Trzeba jednak sobie odpowiedzieć na pytanie, jaka ma być długość firanki. W praktyce nie mogą być one za krótkie i za długie jednocześnie. Zacząć trzeba od zastanowienia się nad aranżacją całego pomieszczenia. Firany mogą sięgać do okolic parapetu lub do samej podłogi. Wysokość mierzy się od połowy żabki do miejsca, w którym się powinny kończyć, a więc np. od karnisza do podłogi. Tak można obliczyć bez problemu odpowiednią długość i wysokość tkaniny.
Firanki do parapetu, zazwyczaj kończą się 1,5 cm nad nim lub 5-10 cm poniżej. Firany sięgające do podłogi standardowo kończą się 1 cm nad nią. Mogą się też na niej drapować - wtedy muszą być oczywiście odpowiednio dłuższe. Decydując się na firanki na szelkach, należy zmierzyć odległość od górnej krawędzi karnisza. Podobnie jest w przypadku popularnych firan na przelotkach.
Jak prawidłowo mierzyć firankę? Przy jej wymiarowaniu najlepiej posługiwać się metalową miarką budowlaną. Do zmierzonej długości tkaniny warto na końcu dodać 20 cm górze i 5 cm na dole na wykończenie dekoracji (obszycie brzegów). Jeszcze więcej tkaniny przewidzieć należy, gdy w planach jest efektowne drapowanie.
Dlaczego warto umieścić w oknie firankę?
W oknie trzeba zadbać o odpowiednie dekoracje okienne. Bez tego aranżacja całego pomieszczenia nie będzie kompletna. Niezmiennie od lat królują w tym przypadku klasyczne firany razem z zasłonami. Nie zapowiada się również na to, aby wkrótce wyszły one z mody. Kluczem do sukcesu jest wybór firan i zasłon o odpowiednie długości i szerokości - dopasowanych do karnisza. To jednak wbrew pozorom wcale nie jest trudne. Wystarczy stosować się do powyższych, bardzo prostych wskazówek.