Mimo rosnącej popularności żaluzji i rolet śnieżnobiałe firany wcale nie wychodzą z mody. Jednak jak sprawić, aby z biegiem czasu nie straciły swojej pierwotnej barwy? Czy istnieją domowe sposoby na skuteczne wybielanie firanek? O czym trzeba pamiętać podczas prania białych tkanin? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Wybielanie firanek - zasady, którymi warto się kierować
Śnieżnobiałe firanki cały czas cieszą się na rynku bardzo dużą popularnością. Jednak niestety ich barwa może się z czasem nieco zmienić. Firany bawełniane mają np. tendencję do pochłaniania kurzu, tłuszczów, zapachów. Mogą więc stać się poszarzałe czy żółte. Jak można temu zapobiec domowymi sposobami?
Przede wszystkim kluczem do sukcesu jest częste pranie firan - najlepiej przy każdym myciu okien. Bawełna i len nie nadają się przy tym do prania w pralce automatycznej. Lepszym rozwiązaniem jest w ich przypadku pranie ręczne w letniej wodzie z szarym mydłem. Spore znaczenie ma także odpowiednie przechowywanie firan. Szafa powinna być sucha i zlokalizowana w miejscu, do którego nie docierają promienie słoneczne. Śnieżnobiałe firanki można też zawinąć w niebieski papier, który zachowuje biel tkanin.
Wybielanie firan w praktyce - jak duże znaczenie ma materiał ich wykonania?
Jeśli białe firanki nie były odpowiednio traktowane, z czasem mogą zmienić swoją barwę. Niestety ich wybielanie wcale nie jest takie łatwe. Na pewno trzeba w tym przypadku uwzględnić to, z jakiego materiału są wykonane.
Naturalne materiały np. len i bawełna wymagają bardzo delikatnego traktowania. Warto w przypadku firanek wykonanych z tych tkanin zainwestować w specjalne detergenty do nich przeznaczone. Dość dobrze sprawdzają się też niektóre metody domowe.
Jak wybielić firanki w pralce i nie tylko domowymi sposobami?
Zachowanie białych firan w odpowiedniej czystości to spore wyzwanie. Okazuje się, że można to na ogół zrobić domowym sposobem. Zatem jak powinno wyglądać wybielanie firanek?
Proszek do pieczenia lub soda oczyszczona, czyli jak szybko wybielić firanki
Soda oczyszczona przydać się może w domu także do prania firanek. To substancja zasadowa, która neutralizuje kwasy. Z dużą skutecznością radzi sobie z poważniejszymi zabrudzeniami. W praktyce wystarczy do prania dołożyć łyżeczkę sody oczyszczonej. Efekty powinny być naprawdę dobre.
Dość dobrze sprawdza się też proszek do pieczenia. Firany trzeba namaczać przez około 20 minut w przygotowanym roztworze (5 litrów wody i opakowanie proszku do pieczenia), a następnie wyprać je ręcznie. Ewentualnie proszek do pieczenia można wymieszać ze standardowym detergentem i włożyć firany do pralki.
Sól kuchenna i ocet a wybielanie firan
Sprawdzone domowe sposoby wybielania firan obejmują również wykorzystanie soli kuchennej. Jak to wygląda w praktyce? Po zakończeniu prania suche firanki trzeba namoczyć w roztworze wody z solą (5 litrów wody na 130 gramów soli).
Zdecydować się też można na dodanie pół szklanki octu do wody z detergentem piorącym. To rozwiązanie sprawdza się raczej w przypadku firan wykonanych z włókien sztucznych. Powodować może bowiem sztywnienie delikatnego materiału naturalnego. Wiele osób ma też problem z zaakceptowaniem charakterystycznego zapachu octu.
Czy kwasek cytrynowy nadaje się do wybielania firanek?
Do wybielania firan wykorzystać też można kwasek cytrynowy lub sok z cytryny. W ten sposób usunąć można trwałe zabrudzenia np. z bawełny czy lnu. Przed praniem zasadniczym tkaniny trzeba namoczyć w wodzie z cytryną. To naprawdę nie jest trudne. Istotne jest to, że kwasek doskonale radzi sobie z usuwaniem dymu papierosowego.
Mąka - jak wybielić firanki sposobem naszych babć?
Mało kto wie, że do wybielania firan wykorzystać można także mąkę. Doskonale radzi sobie ona z tłustymi zanieczyszczeniami, o które nie jest trudno w kuchni czy w salonie połączonym z aneksem kuchennym. Białe firany należy posypać mąką i odstawić na jakiś czas, a potem normalnie wyprać.
Jak wykorzystać skorupki jajek do wybielania firanek?
Ciekawostką jest na pewno fakt, że skorupki jajek mają właściwości wybielające i rozjaśniające. Zawierają bowiem sporo fluoru, wapnia, cynku i krzemu. Stanowią skuteczny sposób na żółknięcie tkanin. Suche, czyste skorupki należy włożyć do lnianego woreczka i umieścić w bębnie pralki razem z firanami.
Wybielanie firanek przy użyciu aspiryny
Właściwości odplamiające i wybielające ma także aspiryna, a właściwie kwas acetylosalicylowy. Skutecznie neutralizuje plamy z trawy czy potu. Dobrze sprawdza się w domach, w których unosi się na co dzień dym papierosowy. Kilka tabletek aspiryny wystarczy pokruszyć i wymieszać z proszkiem lub innym detergentem piorącym.
Czy wybielanie firanek domestosem to dobry pomysł?
Bez problemu można wybielić firanki domowym sposobem. Wykorzystać do tego można np. sok z cytryny, łyżeczkę sody oczyszczonej, nieco proszku do pieczenia czy mąkę. Dobrze sprawdza się też sól kuchenna. W sieci spotkać się można niekiedy z informacją, że do wybielania białych tkanin nadaje się również popularny domestos. Budzi to jednak sporo wątpliwości i raczej pranie firanek w tym detergencie nie jest zalecane, o ile nie chce się zniszczyć materiału.
Czym wybielić firanki, aby przywrócić im śnieżną biel?
Oczywiście w przypadku wybielania firanek posłużyć się też można specjalistycznymi produktami, które są do tego przeznaczone. Wybielanie firanek sodą czy wykorzystując sok z cytryny to nie jedyne rozwiązanie.
W sklepach nie brakuje detergentów przeznaczonych specjalnie do wybielania prania tkanin delikatnych, z których szyte są firany. Prym wiodą tutaj klasyczne wybielacze. Wykorzystywanie do tego celu wspomnianego domestosu czy płynu do mycia naczyń jest kiepskim pomysłem. Prać firanki należy jedynie w sprawdzonych środkach.
Pranie firan - jak postępować w przypadku tkanin delikatnych?
Podczas prania firanek warto kierować się oczywiście zaleceniami ich producenta. Jeśli nie zaleca on prania firan ręcznie, można włożyć je do bębna pralki i ustawić delikatny program w niskiej temperaturze Zdarza się, że niektóre urządzenia oferują specjalny program do prania firan. Warto wtedy z tej opcji skorzystać.
W praktyce delikatne tkaniny warto na czas prania umieścić w specjalnym woreczku. Kiepskim pomysłem jest ich pranie razem z ubraniami. Mogą się wtedy przypadkowo zahaczyć o guziki czy zamki błyskawiczne. Pranie ręczne w ciepłej wodzie rozważyć powinny te osoby, które mają firanki satynowe, woalowe czy tiulowe.
Dlaczego wybielanie firan jest w ogóle konieczne?
Wiadomo już, jakie są skuteczne, domowe sposoby na wybielenie firan. Trzeba jednak sobie zadać jeszcze jedno pytanie - dlaczego białe firanki uszyte z delikatnych tkanin z czasem szarzeją i żółkną? Jest to na ogół efekt dużego zanieczyszczenia powietrza i palenia w domu papierosów. W czasie wietrzenia domu czy mieszkania oraz gdy myjesz okna, do środka trafia smog. Razem z kurzem osadza się na firanach, powodując ich zszarzenie, zżółknięcie.