Mimo upływu lat firany są wciąż najlepszą ozdobą domu i mieszkania. Pełnią przy okazji wiele funkcji praktycznych. Wpuszczają do środka odpowiednią ilość światła słonecznego, ale chronią przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Wiele osób nie wyobraża sobie bez nich życia. Odpowiedź na pytanie, jak wieszać firany może jednak sprawić wiele problemów.
Jak wieszać firany? Jakie są na to sposoby?
Większość osób nie przepada za praniem i wieszaniem firan. Karnisze znajdują się bowiem wysoko, co czyni cały proces trudnym i wymagającym. Nie wszyscy wiedzą też o tym, że istnieją różne sposoby na wieszanie firanek. Każdy powinien wybrać więc coś dla siebie.
Jak wieszać firany na karniszu?
Karnisz to oczywiście najpopularniejszy i chyba najstarszy sposób wieszania firanek. Jeśli jest odpowiednio dobrany, może przy okazji pełnić funkcję dekoracyjną. Dawniej firany wieszano jedynie na mało ciekawych żabkach. Dzisiaj możliwości jest o wiele więcej.
- Firany można wieszać na kółkach (przelotkach). Nie sprawiają problemów w czasie wieszania i zdejmowania. Do wyboru są przy tym różne rodzaje sztancowania kółek.
- Firany na szelkach wyposażone są w specjalne zawieszki wykonane na ogół z tej samej tkaniny, co cała firana. Podobnie jak firany na kółkach, także i one są bezproblemowe w użytkowaniu. Suszyć je można zresztą na karniszu.
- W przypadku firan na żabki zastosować trzeba taśmę marszczącą, która ułatwia zaczepianie żabek i pozwala na uzyskanie ładnego marszczenia.
- Ostatnim rozwiązaniem są firanki na taśmie tunelowej. Ich wieszanie jest dziecinnie proste. Wystarczy je bowiem nawlec na karnisz i gotowe. Tunele są dodatkowo bardziej stabilne niż kołka czy szelki. Pozwalają na zakrycie całego karnisza.
Jak wieszać firany na szynie sufitowej?
Karnisze cały czas cieszą się na rynku dużą popularnością. Warto jednak wiedzieć, że są również inne, alternatywne rozwiązania. Wiele osób decyduje się np. na minimalistyczne szyny sufitowe, które pozwalają na wieszanie firan zaraz przy suficie. W tym przypadku wyróżnia się dwie podstawowe metody wieszania firan.
- Zacząć warto od żabek, ale nie jest to zadanie łatwe. Żabki zamocować można skraju firany, a potem złożyć ją na pół i umieścić kolejną żabkę na środku. Podobnie należy postępować z całą firaną. Wtedy odległości między żabkami są równe.
- Ciekawą propozycją są microflexy, a więc zakładki wszyte w równych odstępach w tkaninę. Firany wiesza się wtedy za pomocą małych haczyków - regulowanych w górę i w dół. To rozwiązanie estetyczne i eleganckie, bo haczyków nie widać na szynie.
Jak wieszać firany? Jak nie popełnić błędu w czasie zakupów?
Sam proces wieszania firan ma miejsce na samym końcu. Zacząć trzeba oczywiście od ich zakupu. Wcześniej należy zmierzyć długość karnisza lub szyny, szerokość okna, wysokość pomieszczenia itd. Warto dodatkowo przewidzieć pewien zapas materiału np. na wykończenie.
Firana nie może leżeć na podłodze, ale nie powinna być również zbyt krótka. Zazwyczaj przyjmuje się, że optymalna jej szerokość to dwukrotność szerokości karnisza i około 10 cm na obszycie boków. Jeśli mowa o długości, to mierzy się sam drążek - bez ozdobnych zakończeń i gałek. Podobnie jest w przypadku szyny.
Jaka powinna być długość firany?
W przypadku firan długich trzeba zmierzyć długość od górnej części karnisza lub szyby do samej ziemi. Na dole należy zachować 1 cm odstępu. W sytuacji, gdy firana zawieszana jest na szelkach lub żabkach z kółkiem, sprawa nieco się komplikuje. Dodatkowo warto uwzględnić ewentualną obecność parapetu.
Za najbardziej eleganckie uchodzą oczywiście firany długie, a więc sięgające podłogi. Trudno o lepszy wybór w salonie czy sypialni. Trudno sobie wyobrazić inne rozwiązanie, gdy w pomieszczeniu znajdują się okazałe okna balkonowe. Są jednak zwolennicy firan krótkich - sięgających nieco poniżej lub do parapetu. Mają one swoje zalety. Najczęściej są jednak wykorzystywane w kuchni.