Jak wieszać firany na taśmie, aby prezentowały się naprawdę stylowo i efektownie? Do czego właściwie służy taśma marszcząca i kiedy warto po nią sięgnąć? Jaki produkt wybrać, aby stworzyć kompletną dekorację okna? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.
Czym jest taśma marszcząca i do czego służy?
Taśma marszcząca, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na równomierne zmarszczenie firany w jej górnej części. Dzięki temu można uzyskać efekt ładnie pofalowanej tkaniny. Firany marszczone ładnie prezentują się zarówno jako element aranżacji nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych. Pasują do wnętrz minimalistycznych, retro czy glamour.
Na wybór taśmy marszczącej wpływ ma kilka elementów - tkanina, z której wykonane są firany, ich design czy oczekiwany efekt. W zasadzie oczekiwanie jest takie, że firany po zmarszczeniu będą układać się w pionowe, równomierne fałdy. Mogą być one drobne i gęste lub grube i szeroko rozłożone. Wszystko zależy od wybranej taśmy. Do uzyskania efektu lekkiego falowania wystarczająca jest taśma marszcząca w stosunku 1:1. Jednak już gęste marszczenia można uzyskać za pomocą taśmy 3:1.
Dodatkowo wielkość marszczeń warto dostosować do rodzaju i wyglądu tkaniny. Firany nieco grubsze prezentują się lepiej, gdy są marszczone raczej delikatnie. Z kolei cienkie firany można zmarszczyć znacznie mocniej. Jednak jest tutaj pewien wyjątek od reguły. Firany mocno ozdobne lepiej jest marszczyć delikatnie, bo wtedy wzór jest lepiej widoczny.
Jak wieszać firany na taśmie na karniszu?
Teoretycznie do upinania firan na karniszu przeznaczone są haczyki, żabki czy przelotki. Jednak, gdy w tkaninę wszyta jest taśma marszcząca, do wyboru są w zasadzie jedynie żabki i agrafki. Przelotki są kołami, które mocowane są na stałe - przekłada się przez nie drążek karnisza. Są też montowane na stałe haczyki. Z kolei żabki i agrafki są idealnym rozwiązaniem w przypadku firan na taśmie. Wybór w dużej mierze zależy od tego, jak ciężkie są firany.
Kiedy warto zdecydować się na firany na taśmie?
W zasadzie na każdym oknie można powiesić firanę marszczoną na taśmie. Jednak w praktyce najlepiej się to prezentuje w przypadku dużych przeszkleń. Na pewno takie firany warto wykorzystać w salonie lub sypialni. Gęste marszczenie przy okazji chroni wnętrze przed intensywnym promieniowaniem słonecznym.
Z drugiej strony marszczone firany odstają od okna nieco mocniej niż firany pozbawione marszczeń. Jeśli dane pomieszczenie jest nieduże i każdy centymetr jego powierzchni ma znaczenie, lepszym rozwiązaniem będą firany gładkie lub rolety rzymskie.
Firany marszczone - krótkie czy długie?
Wiadomo już, jak wieszać firany na taśmie. Okazuje się, że przymarszczyć można w zasadzie każde firany. Ich długość nie ma większego znaczenia. Jednak najlepiej prezentują się marszczone firany sięgające podłogi lub nawet takie, które są na niej lekko opierają. Firany krótkie także można zmarszczyć, ale nie będą się one prezentować tak efektownie. Warto sięgnąć tutaj po taśmy 1:1 i pozostać przy raczej subtelnym falowaniu tkaniny.
Jakie zalety mają firany na taśmie?
Firany i zasłony z taśmą marszczącą cieszą się obecnie dużą popularnością na rynku. Ich podstawowym atutem jest to, że naprawdę się ładnie układają. Zazwyczaj wiesza się je przy pomocy żabek lub agrafek. W sklepach znaleźć można gotowe firany z wszytą taśmą. Jednak równie dobrze można samodzielnie wszyć taką taśmę do kupionych wcześniej firan. Stopień marszczenia zależy od rodzaju zastosowanej taśmy.
Zasłony i firany na taśmie prezentować się mogą naprawdę efektownie. To doskonały wybór do dużych pomieszczeń np. salonów czy sypialni. Marszczenia doskonale sprawdzają się w przypadku okazałych przeszkleń. Niestety mniejsze wnętrza mogą optycznie pomniejszać. Nie należy więc przesadzać z ich ilością np. w kawalerkach czy małych pomieszczeniach.